Nu tar Victorinox, du vet det schweiziska företaget som tillverkar de röda fällknivarna, steget in i datoråldern på allvar. Deras senaste kniv innehåller nämligen ett USB-minne.
I flera år har de sålt en kniv kallad Cybertool. Det är en fällkniv som innehåller allt det vanliga, som kniv, sax, kapsylöppnare och pincett, men också mer datorspecialiserade redskap som tång och 13 olika skruvmejslar. Kniven är speciellt framtagen för alla som mekar med datorer. Men nu lanserar företaget sin första elektroniska fällkniv.
I samarbete med Swissbit, som bland annat utvecklar minnen till datorer, har Victorinox tagit fram en fällkniv med inbyggt USB-minne på 64 eller 128 megabyte.
Priserna är ej satta ännu, men räkna med att 64-megabytesversionen kostar åtminstone 500 kronor.
Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd väderutsikt. Den smarta väderstationen har inbyggt alarm och kan automatiskt hämta väderutsikter och klockslag från din dator.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
Microsofts Kinect-teknik på väg in i sjukvården, vilket ska minska infektionsrisken för patienterna.
Nvidia 3D Vision kräver en bildskärm som klarar 120 hertz. Glasögonen stänger bilden för ett öga i taget och på så sätt upplever man bilden i 3d.
Snart går det att känna ikonerna i mobiltelefonen när man använder telefonens tryckkänsliga skärm. Tekniken bygger på att svaga strömmar genereras mellan skärmen och fingertoppen.
Microsofts Kinect-teknik på väg in i sjukvården, vilket ska minska infektionsrisken för patienterna.
Japanska forskare vill få oss att interagera mer med våra växter.
Nokia har tagit patent på teknik som gör det möjligt med vibrerande tatueringar.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!